25 Luty 2021 02:58
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Download
· FAQ
· Linki
· Stara strona MAX6
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
MiniMax - analizator dla oszczędnych.

Poniżej dokumentacja do budowy anaizatora antenowego MiniMax

Montaż analizatora MiniMax należy rozpocząć od wlutowania układów scalonych, mastępnie kondensatory i oporniki, na końcu dławiki i elementy przewlekane. Wszystkie elementy montujemy od strony ścieżek i padów SMD. Przed wlutowaniem dławików zasilających warto sprawdzić omomierzem czy na liniach zasilających nie mamy zwarć.

Kondensatory C6, C12, C22 w filtrze dolnoprzepustowym nalezy wlutować w miejsca cewek a dopiero potem na nie na tzw kanapke wlutować cewki odpowiednio L6, L5, L4. Takie rozwiązanie ułatwia przylutowanie cewek :-)

Należy pamiętać o zlutowaniu padów oznaczonych w opisie zworka (R4 R17) w tym jeden na drugiej stronie płytki  PCB (bez elementów) w okolicach gniazda BNC.

 

Nowy poprawiony wykaz potrzebnych elementów

UWAGA !!! Nie montujemy elementów które nie znajdujacych się w wykazie - są zbędne

 

Schemat

UWAGA !!! Prawidłowe wartości podzespołów podane są w wykazie elementów na linku powyżej, prosze nie sugerować się wartościami podanymi na schemacie, w niektórych przypadkach moga być niewłaście (np. dzielnik stabilizatora LM317).

 

 

 

Rozmieszczenie elementów

 

 

Drobne zmiany i uzupełnienia:

 

 

 

 

 

Jest już dostępny program do procesora ATMEGA8

 

Oprogramowanie procesora należy wgrywać zgodnie z metoda opisaną TUTAJ zmieniając oczywiście typ procesora na ATMEGA8 i program który do niego wgrywamy. Fuse należu ustawić to FF C9 - czyli odpowiednio klikamy by uzyskać FF C9. Można użyć także dowolnego innego programatora pamiętają o FUSE  hi=C9 lo=FF

Po poprawnym zmontowaniu i zaprogramowaniu miniMAX działa od pierwszego włączenia. Jedyna drobna regulacja to wlutowanie R21 o wartości około 20 omów.  Ale nawet bez tego miernik juz nadaje się do wykonywania pomiarów.

Po zmontowaniu całość można umieścić w obudowie KM26N firmy MASZCZYK

 

 

Programy do obsługi MiniMax

 

Kalibracja sprzętowa dokładnie taka sama jak w przypadku kalibracji fazy w analizatorze MAX6, pomijamy część dotyczącą kalibracji wobuloskopu i miernika mocy.

Niniejszy opis został stworzony pod kątem mniej doświadczonych konstruktorów i ma na celu tylko obrazowe przedstawioenie sposobu dokonania kalibracji analizatora MAX6 (MIiniMax). Opis jest w trakcie tworzenia i będzie sukcesywnie uzupełniany.

Do kalibracji potrzebne nam będą następujące elementy i przyrządy pomiarowe: - terminator 50 omów, którego wykonanie przedstawione jest na stronie www: TERMINATOR, oporniki smd 1% o wartościach od 5 do 500 omów, potencjometr montażowy ~~50 omów, omomierz,..., częstościomierz, wskazany oscyloskop.

Pomiary prosze robić pod kontrola programu PA7N  z QRG = 400000000 i RL=0
w zakresie 1-180 MHz wykres  PHASE powinien zejśc na 90 stopni

>>>.  OPIS KALIBRACJI

 

Opis będzie sukcesywnie uzupełniany dlatego też prosze osoby zainteresowane o sprawdzanie czy nie pojawiło sie coś nowego.

Materiały zostana uzupełnione o zdjęcia i dodatkowe wskazówki

MAX6 Team   / 2010-07-10

 

 

Komentarze
#1 | SQ8MXL dnia 29 czerwiec 2010 21:30
ciekawe male cacko i ciekawa cena jego musi byc.
#2 | om3wor dnia 29 czerwiec 2010 21:46
Prosím pekne ,nevieme ešte cenu minimax ??? jozef om3wor
#3 | sp2xdf dnia 30 czerwiec 2010 09:39
Wsad do procesora będzie darmowy czy za stosowną opłatą?
#4 | max6 dnia 30 czerwiec 2010 10:48
Wsad do procka jest za darmo i będzie dostępny na naszej stornie.

Max6 Team
#5 | sp2xdf dnia 12 lipiec 2010 22:06
Od L3 do C49 ścieżka jest zbyt długa w dodatku po przeciwnej stronie laminatu brak jest ekranowania. Dla wersji bez US1 polecam zastosować kabelek koncentryczny na tym odcinku płytki.
#6 | sp2xdf dnia 14 lipiec 2010 12:31
Sugerowana obudowa KM26N wymaga poważnych przeróbek aby wcisnąć tam MINIMAXA. Cool
#7 | max6 dnia 14 lipiec 2010 17:14
Obudowa KM26N wymaga wycięcia odpowiednich otworów na gniazdo BNC i USB, oraz usunięcia kołka montażowego, a płytka PCB powinna mieć lekko zeszlifowane rogi. Płytkę można przymocować do obudowy przy pomocy kleju na gorąco. Po uruchomieniu i kalibracji obudowę zamykamy sklejając delikatnie na rogach klejem KROPELKA lub podobny. Obudowa i sposób mocowania płytki został podany jako przykład szczególnie dla "mniej sprawnych" manualnie i nie musi być stosowany przez zaawansowanych konstruktorów.

MAX6 Team
#8 | max6 dnia 30 lipiec 2010 07:20
Po zmontowaniu kilku analizatorów i po sugestiach osób składających MINIMAX-a wprowadziliśmy w wykazie elementów korektę niektórych ich wartości. Proszę składać analizator w oparciu o tę listę i nie opierać się na wartościach zamieszczonych na schemacie.
Wszystkie zmiany nie są na tyle krytyczne aby osoby które już zbudowały MINIMAX-a musiały je stosować. Jest to tak zwana kosmetyka.

MAX6 - team
#9 | max6 dnia 22 marzec 2011 17:21
przydatne do montsżu info

http://sp2swj.sp-qrp.pl/SP3SWJ/miniMAX/KIT_V2/
#10 | SP1JPQ dnia 22 lipiec 2011 07:04
Minimax to idealna rzecz w terenie.
Nie zajmuje miejsca w plecaku (netbok-a mam zawsze).
Od pewnego czasu dzięki pomocy SP1IUR (montaż SMD) jestem posiadaczem i użytkownikiem tego urządzenia.
Cenowo odpowiada dobremu SWR-metrowi, a użyteczności nie ma co porównywać.
Teraz zamiast stresować się wynikiem SWR wiem co naprawdę dzieje się z anteną w terenie.
A frajda z możliwości szybkiego przetestowania różnych konfiguracji mojego Buddipole-a jest czasem większa od samej pracy na paśmie.

Szkoda, że koledzy nie chcą dalej rozwijać tego Analizatora.

Przy okazji odpowiem koledze SP2XDF.. Przeróbki obudowy KM26N przy maksimum staranności to ok. 30 minut, więc nie uznałbym ich za bardzo poważne. Poważniejszym problem była dostępność tej obudowy. Zakup był możliwy tylko u producenta i koszt przesyłki przewyższył cenę samej obudowy.


Pozdrawiam i dziękuję Jarkowi za cierpliwość Smile)))
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Powered by SP8NTHConcept by SP3SWJ